Ручна робота: вишивка стрічками

На відміну від вишивки хрестом, гладдю та більшості видів вишивки бісером, стрічки створюють не плоский малюнок, що щільно прилягає до тканини, а об’ємну картину, що відходить від основи. Для роботи використовуються атласні стрічки різних кольорів та ширини, для створення ажурного фактурного малюнка з тонких світлих стібків або ефекту монолітності та твердості із чистих, широких стрічок.

Перед початком роботи нанесіть малюнок на папір. Розмір повинен точно співпадати з розміром майбутньої роботи, тому підберіть аркуш відповідного розміру.

Заздалегідь запасіть стрічки потрібних кольорів та розмірів. Тканина має бути однотонною, без малюнка, досить щільною. Використовуйте голку з широким вушком, до якого увійде навіть найширша стрічка.

Вправте в п’яльця тканину, на яку ще не нанесли малюнок. Обріжте стрічку довжиною 60 см. Кінець має бути не прямим, а під кутом 45 градусів. При необхідності кінчик припійте сірником або запальничкою (синтетична тканина може розпускатися та розпушуватися). Занадто довгі відрізки стрічки можуть м’ятися, скручуватися та плутатися під час проходження через край.

Щоб закріпити стрічку на вивороті, пройдіть крізь вдягнений в голку край вістрям голки. Протягніть голку, щоб вийшла петля. Завдяки їй стрічка не зісковзне з голки. На кінці додатково зав’яжіть плоский вузол. Тільки після цього виводьте голку на обличчя.

Найпростіший, «плоский» шов виконується в такий спосіб. Закріпіть стрічку на вивороті, виведіть на початок контуру на обличчя. Зробіть невеликий стібок і простягніть, не сильно затягуючи стрічку, на виворот. Знову виведіть голку на обличчя якомога ближче до кінця першого стібка. Як варіант можна перекрутити стрічку один-два рази, щоб було видно зворотний бік.

Шов «спіраллю»: закріпіть стрічку на вивороті, виведіть на обличчя в центрі кола. Перекрутіть кілька разів, проведіть назад на виворот, стрічку не затягуйте – повинна вийти округла пелюстка, на зразок рожевого. Наступний стібок почніть посередині між початком та кінцем попереднього. Поступово збільшуйте радіус кола та розмір стібків.

Для створення більшого візуального об’єму і природності вишивки використовуйте в роботі кілька відтінків одного кольору, плавно змінюючи то від середини до країв фігури або від одного краю до іншого. Готову роботу не можна прати в машинці і гладити на обличчі, тим більше стрічками.